„Ние сме народ, който най-много се самоосмива и самокритикува и най-малко цени своето.“

Стефан Гидиков

Стефан ГидиковСтефан Гидиков

Проектът

В периодиката от  30-те години на ХХ в. списанието „Философски преглед “ е сред най-значимите издания. То е уникално не само с продължителното си съществуване, но и с характера на материалите, отпечатвани на страниците му. Неговата интердисциплинарност е безспорна. Почти няма сфера на обществения, политическия, културния и научния живот в България, която да не е отразена от списанието. Този факт се превръща в трудност при анализа на текстовете, тъй като една и съща статия може да се разглежда в повече от едно проблемно поле.

Сп. „Философски преглед“ отдавна е привлякло вниманието на научната общност, но с оглед на философската му проблематика. Този проект има друга задача: да изследва есеистиката и литературата на неговите страници. Научният екип е съставен предимно от филолози, което предполага по-различен ракурс към публикациите.

Ще се издадат три сборника, които са взаимно свързани. Първият e „МИСИЯТА сп. „ФИЛОСОФСКИ ПРЕГЛЕД“ 1929 – 1943“. Той съдържа очерци за живота и дейността на сътрудниците в списанието. Екипът на проекта е потърсил нови данни, използвани са архиви, в т. ч. и в провинцията. Попълват се празноти, а в немалко от случаите се откриват данни за автори, останали почти непознати за широката читателска аудитория. Осъществихме връзки с наслениците на сътрудници на „Философски преглед“. Някои контакти се оказаха по-трудни поради местожителството им – в чужбина. Ползата е безспорна, тъй като получихме снимки, а и бяха уточнени голям брой факти.

Заедно с това в полето „Публикации“ на сайта на проекта се качват студиите на екипа, посветени на статиите в списанието, групирани в тематични гнезда. Рубриката ще се попълва допълнително с още изследвания. Работното заглавие на публикациите е „Време и памет“. Важна задача на екипа е да оцени и текстовете, и възгледите на пишещите в сп. „Философски преглед“ от дистанцията на времето, т. е. от днешна гледна точка – на ХХI в. Това ще покаже доколко са актуални проблемите, разисквани в списанието.

Времето, през което излиза списанието, е кризисно. Кризата е политическа и духовна, като войната е най-страшната. Тя обаче има и друга страна, наречена възможност, и списанието я използва. Отваря България към модерна Европа; ревностно запознава читателите си с новостите в научния и културния живот. Крайната цел, която екипът си поставя, е да открои онова, което превръща сп. „Философски преглед“ в уникално издание.

Следващият планиран сборник за втория етап на проекта ще бъде със заглавие „ДИАЛОГЪТ  МЕЖДУ КУЛТУРИТЕ“ и е посветен на есетата, публикувани на страниците на списанието, писани от най-известните ни есеисти.  Ще се съпоставят есетата в списанието със съвременни български есета, създадени след 1989 г., и с текстове на западноевропейски и американски есеисти на сходни теми. Така ще се види в каква степен есетата в списанието продължават да са актуални досега.

 Няма да липсва и въвеждаща студия за есето като жанр, тъй като теоретичното осмисляне е важно. Планирана е Кръгла маса с участието на научни работници, писатели, журналисти, преподаватели във висшите и средните учебни  заведения. Есето е основна изпитна форма и създава немалко проблеми и на пишещите, и на оценяващите. Това е особено важно, защото се гради мост между фундаменталното изследване и практическото му приложение.

Третият сборник ще бъде посветен на литературните статии в сп. „Философски преглед“ със заглавие „СЪВРЕМИЕТО ЧЕТЕ КЛАСИКАТА“.

Повече от очевидна е взаимната обвързаност между трите сборника. Проектът има за цел да съхрани списанието чрез пълната му дигитализация. Институтът за литература към БАН притежава сп. „Философска мисъл“, като липсващите годишнини и отделни книжки (кн. 4 от год. III  – 1931; год. VI – 1934;  год. XV – 1943) ни бяха любезно предоставени от ЦБ на БАН, за което изказваме дълбоката си благодарност. Надяваме се разработките ни да подпомогнат преподавателите в тяхната работа, да се насочи вниманието към по-малко известни текстове – отправна точка към ценностите на отминалото време.

Проектът има за цел да популяризира списанието от гледна точка и на неговата филологическа насоченост. Той трябва да се разглежда като своеобразно допълнение към знаковия проект на Института за литература – „Периодика и литература“.

Научният проект „Есеистика и литература“ (Сп. „Философски преглед“ 1929–1943) спечели финансиране от ФНИ (договор № КП-06-Н60/5 от 16.11.2021 г.) в раздела „Фундаментални научни изследвания“.

                                    Гл. ас. д-р Емилия Алексиева – ръководител на научния проект