„Малцина си дават сметка с колко много знаци си служим особено когато говорим на научен език.“

Константин Гълъбов


Константин ГълъбовКонстантин Гълъбов

Пенка Ватова (Член на екипа)

Албум

Пенка Ватова

Доц. д-р Пенка Ватова работи в секция „Нова и съвременна българска литература“ в Института за литература при БАН.

Участва в редица научноизследователски проекти на Института за литература, свързани с проучването и запазването на литературното ни наследство. Ръководител e на проектите „Периодика и литература“ (от 2003) и „Българската литература след Освобождението (1878)“ – личности и процеси, документи и артефакти (дигитален речник) (от 2017). Ръководител на Издателския център „Боян Пенев“ в Института за литература (2012–2020). Директор на Института (от 2020).

Научните ѝ интереси са в областта на историята на българската литература след Освобождението. Дългогодишен изследовател е на българския литературен периодичен печат, на проблематиката на българския пътепис и на съвременната българската поезия, на културната идентичност на българите в диаспора.

Автор е на десетки статии и студии и на две монографични изследвания: „Корените и короната. Списание „Хемус“ между емблемите на малцинството и белезите на приобщаването“ (Будапеща, 2001; изд. и на унг. ез.: “Gyökér és korona”, прев. Ленке Чикхеи) и „Идентичности. Литературни и културни образи на идентичността“ (София, 2007); съавтор в колективната монография „Периодика и литература. Книга за сп. „Златорог“ (1920–1943)“ (София, 2020, съвм. с Б. Попов, Е. Рускова, Е. Константинова, М. Иванова-Гиргинова, Н. Александрова и Св. Стойчева).