„Един народ, който сам не е извоювал свободата си, който не е свързан с нея посредством своите жертви, който не е формирал себе си и своето обществено съзнание в борбата за свобода, той не знае да я цени, той не може да я пази.“

Иван Хаджийски

Иван ХаджийскиИван Хаджийски

Найден Чакъров

Албум

Найден Чакъров

Роден е в Троян на 30.09.1907 г., умира в София на 30.10.1990 г.

Семейната среда формира у Найден Чакъров уважение към труда и просветата. Бащата – Георги Чакъров, е занаятчия с широки търговски контакти, но и активен член на читалището. Майката – Дона Михова, е природно интелигентна жена и близка довереница на сина си. Дядото е опълченец, който никога не губи свободолюбивия си дух и интереса към книги и учебници. Сестрата, Иванка, е учителка в Троян.

Найден Чакъров завършва прогимназия в Троян, където професионалната отдаденост и обаянието на учителите формират у него уважение и интерес към работата на педагога. Въздържателното дружество, в което членува, развива любопитство към възпитанието, ценностите и социално-педагогическата дейност. Средното си образование Н. Чакъров получава в Трета мъжка гимназия в София. Проявява подчертан интерес към естествените науки, но към философската пропедевтика изпитва истинско влечение, разпалвано от учителя му по логика. В Софийския университет най-напред записва химия – избор, насърчаван от баща му, но впоследствие социално-хуманитаристките му наклонности надделяват, особено след като е слушал лекции на проф. Сп. Казанджиев, проф. Д. Кацаров и проф. В. Ганев. Решението да се посвети на обществените науки (и по-специално на педагогиката) идва вследствие на убеждението, че благоденствието на обществото зависи в най-голяма степен от доброто образование. В периода 1926–1930 г. Н. Чакъров следва педагогика. Силно влияние върху него оказва проф. Д. Кацаров – преподавател с широки познания и огромно обаяние. Особено изявен е интересът на Н. Чакъров към научните постановки на Д. Кацаров за детството, педагогическите принципи на любовта, свободата и опита, хуманизацията на образованието, педоцентризма, заместващ схолацентризма, и свободното възпитание. Сред университетските преподаватели с голям принос за формирането на Н. Чакъров като педагог са и проф. Хр. Негенцов, проф. М. Герасков, проф. П. Цонев, а за разгръщане на философската му култура важна роля играят проф. Ив. Георгов, проф. Д. Михалчев, проф. Сп. Казанджиев. Членува в Студентското педагогическо дружество, а през 1928 г. е избран за негов председател. Състудентите му го запомнят с неговата любознателност и активност, с привързаността му към плурализма. Дневниците на Н. Чакъров запечатват образа на млад човек с неспокоен дух, подвижна и критична мисъл, нравствена самовзискателност, толерантност към чуждото мнение и преди всичко – мечтател, който гради във въображението си едно по-добро училище. Практиката в Стажантския институт протича при все същото жадно трупане на опит, стремеж към самоусъвършенстване и критическо осмисляне на наблюденията. Бюрокрацията в училищната машина повдига у него тревожни въпроси и сериозен размисъл за действителната обществена полза, която той самият би могъл да допринесе като бъдещ учител.

Благодарение на отличния успех и на препоръка, написана от проф. Д. Кацаров, Министерството на просвещението командирова Н. Чакъров в Женева на лятна школа, организирана от Обществото на народите, и на  летен педагогически курс при Института „Жан-Жак Русо“. Първият форум популяризира идеите на Обществото на народите за сътрудничество, мир, разбирателство и по-добър живот на децата, а вторият дава възможност за личен контакт с бележити представители на европейската педагогика и психология като: Е. Клапаред, Ж. Пиаже, П. Бове, Ш. Бодуен и др. За първи път Н. Чакъров вижда лаборатория по професионално ориентиране и по експериментална психология.

През есента на 1931 г. става учител в Харманлийското педагогическо училище, а следващата година – в Шуменското педагогическо училище.  Работата го среща с остарели принципи на обучение, които будят у него дълбоко разочарование. В дневника си той отбелязва: „Нашето педагогическо училище втълпява, а не развива“. В периода 1935–1940 г. е учител-патрон в Стажантския институт в София, където чете лекции по методика на философската пропедевтика. Динамичната среда на амбициозни и мислещи хора стимулира Н. Чакъров за изследователска работа в сферата на дидактиката. По време на специализацията си в Германия от 1940 до 1942 г. създава първата си монография – „Учебният процес“, и защитава докторат при проф. П. Петерсен. Тук се запознава в детайли с т. нар. „Йена-план“ – новаторска образователна система, която е принципно различна от класическата система на Я. А. Коменски и от хербартианската педагогика. Н. Чакъров описва обучението според Йена-план като „възпитателно общество“, „жизнен кръг с образователни и възпитателни задачи“, „жизнено-общностно училище“, където се работи по групи, залага се на задружния живот и взаимното обучение. За Н. Чакъров това е пример за истински реформирано училище. Съпоставяйки този германски опит с българското училище, младият учен стига до убеждението, че у нас е наложително да се предприеме радикално образователно обновление. В Мюнхен слуша лекции при проф. Г. Кершенщайнер, разработил идеята за трудовото училище. Изучава и въпроси на философската пропедевтика.

На 1 октомври 1943 г. постъпва на работа в Софийския университет след издържан конкурс за асистент. Води курсове по история на педагогиката, история на образованието и педагогическата мисъл в България, сравнителна педагогика и училищно законодателство. Води и множество спецкурсове. Енергичен, отдаден на работата си, ерудиран, със завладяващо слово – такъв го помнят неговите студенти. Във Факултета по педагогика заема ръководни длъжности – ръководител на Катедра, декан; в Министерството на народната просвета е ръководител на отдел „Университетско и икономическо образование“.

След 9.IX.1944 г. – в годините на сталинска стагнация, Н. Чакъров започва да изглежда в очите на правоверните партийци политически неблагонадежден заради близо двегодишната си специализация в Германия във времето на Третия райх. Чистката сред преподавателите, враждебността и идеологическото дебнене разяждат академизма и поставят на преден план лоялността към комунистическата власт. Наложително става т. нар. „мирогледно преустройство“, задължаващо оцелелите кадри да преминат през марксистко-ленинската школа за преподаватели към Централния комитет на комунистическата партия, организирана от С. Гановски, Р. Янчев, Ас. Киселинчев и други съветски възпитаници. Диалектическият и историческият материализъм става „научен“ афиш. Педагогическите специалности са предмет на специално идеологическо „обгрижване“, защото от тях зависи какъв светоглед ще се формира у младите поколения. Н. Чакъров е принуден да се съобразява с налагания канон, но вътрешните му несъгласия растат. През 1952 г. той записва в дневника си: „Навлезли сме във фаза на догматизиране на марксизма-ленинизма“; „По всеки идеологически въпрос ученият трябва да се съобразява с официалните документи и постановките на Маркс – Енгелс – Ленин – Сталин“; „С един цитат от официалните документи или съчиненията на класиците човек може да обори всяко противоречащо му изказване“ и мн. др. Макар че първоначално Н. Чакъров посреща новата власт с надеждата за смислени социални преобразования, скоро осъзнава заблудите си и преживява дълбоко разочарование. Много от научните му замисли се оказват неосъществими в унифицираната научна среда. Разработки, започнати по време на специализацията в Германия, остават недовършени, блянът за българско училище от типа на Йена-план угасва. На дневен ред идват педагогическите учения на Н. Крупска и А. С. Макаренко.

Въпреки идеологическия диктат Н. Чакъров успява да осъществи голяма част от научните си замисли. Автор е на над петдесет монографии, учебници и помагала, на стотици студии и статии. Разработките му са от сферата на историята на педагогиката и българското образование, училищното законодателство, сравнителната педагогика, методологията на педагогиката, дидактиката, педагогическата социология и др. Траен интерес предизвикват неговите монографии „Хуманизъм и възпитание“ (1963), „Педагогика и диалектика“ (1966), „Педагогиката като наука“ (1971), „Педагогическо взаимодействие“ (1980), „История на образованието и педагогическата мисъл в България“ (1975, 1982). Трудовете му носят знака на неконвенционалното мислене, научната задълбоченост, високата ерудиция в различни полета на знанието и способността за провокиране на дискусионни обсъждания.

Найден Чакъров инициира съставянето на сборника „Буржоазни педагогически възгледи у нас до 1944 г.“, излязъл от печат през 1964 г. Книгата има двойно идеологическо поданство – от една страна, тя е написана от критически позиции, съобразени с марксистко-ленинската методология; от друга страна обаче, критикувайки „буржоазните възгледи“, тя представя доказали валидността си педагогически идеи и експериментаторски подходи, които разкриват динамиката в мисленето за образованието и ценността на негово обновяване. Така българската социалистическа аудитория има възможност да се запознае с историческата роля на хербартианството и с модерните идеи на дидактическото художество, социалната педагогика, трудовото възпитание, свободното възпитание. В последна сметка сборникът дава възможност за съпоставяне на социалистическата педагогика с теоретичен и практически опит отвъд желязната завеса, макар и снабден с негативния ореол на „буржоазна наука“. Подобна роля играе и съставената от Н. Чакъров „Христоматия по история на образованието и педагогическата мисъл в България до появата на марксическата педагогическа мисъл у нас“ (1963), както и „Съвременната буржоазна идеология и възпитанието: мирогледни въпроси“ (1969).

Научната дейност на Н. Чакъров е тясно свързана и с Института по педагогика при БАН. Той членува в различни други обществени организации, дружества, научни съвети. Личност с размах, енергия и инициативност – далеч от представата за кабинетен учен интроверт, Н. Чакъров принадлежи на плеядата учени с изключителен принос за развитието на педагогиката и образователното дело в България.

Днес Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян – родния град на Н. Чакъров, възкресява делото на  заслужилия наш педагог. Рубрика „Градска памет“ в сайта на Музея съдържа отдел „Личности“, където са представени професионалният път и забележителният педагогически принос на Н. Чакъров: https://troyan-museum.com/prof-nayden-chakarov/

 

Използвана литература

Бойчева, Вера. Найден Чакъров. София: Унив. изд. „Св. Климент Охридски“, 2000.

Димитров, Л. Бележит педагог. – АзБуки, № 42, 2007.                                                                   

Огняна Георгиева-Тенева



Библиография

Книги

Един незавършен педагогически опит у нас : Опитното пед. у-ще край гр. Шумен. – Шумен, 1933. – 24 с.

Възпитание и общество : Соц.-пед. студия. – София : Хемус, 1940. – 84 с.

Развой на учебното дело в Троян до края на XIX век : Материали. – Троян : Просв. д-во, 1940. – 95 с.

Светоглед и поведение. – София : Т. Ф. Чипев, [1940]. – 75 с.

Учебният процес : [Хабилитация]. – София : Хемус, 1941. – VII, 164 с.

История на педагогиката : Ч. 1-2. Ч. 1: Найден Чакъров. - София : Наука и изкуство, 1945.-- 468 с.

Социалното възпитание. – София : Дир. на нар. култура, 1945. – 56 с.

Училищното обучение като предмет на научно изучаване = L'enseignement scolaire comme objet d'etude scientifique. – София, 1945. – 92 с.

            Отпеч. от Год. на Соф. унив. Ист. филол. фак. Т. ХLI, 1944/1945.

История, личност, образование = Histoire, personnalite, education. – София, 1947. – 24 с.

История на българското образование до Възраждането / По лекциите на Найден Г. Чакъров. – София : Фонд за подпомагане на студенти, 1948. – 162 с.

История на педагогията след Френската революция / По лекциите на Найден Г. Чакъров. –

София : Фонд за подпомагане на студенти, 1948. – 371 с.

История на педагогията : Ч. 1. – София : Наука и изкуство, 1949. – 468 с.

Училищно законодателство : По лекции, четени пред кандидат-учителите в Стажантския инст. при III Соф. мъжка образцова гимназия. – София : Наука и изкуство, 1949. – 92 с. (1950)

Надежда Крупская : Просветна дейност и педагогически схващания. – София : Наука и изкуство, 1952. – 62 с.

Очерк по история на българското образование : Помагало за пед. у-ща и учителските инст. / Найден Чакъров, Жечо Атанасов. – София : Нар. просвета, 1952. – 112 с. : с портр.

            (1954 със загл. История на българското образование : Учебник за пед. у-ща; 1955, 1957, 1960, 1963, 1967)

Христоматия по история на българското образование до появата на марксическата педагогическа мисъл у нас. – София : Наука и изкуство, 1953. – 400 с.

Pedagoji tarihi : Pedagoji mektepleri icin / Nayden Cakirof, Jeco Atanasof. – Sofia : Nar. prosv., 1954. – 192 с.

История на педагогиката : Учебник за пед. у-ща за нач. учители / Найден Чакъров, Жечо Атанасов. – София : Нар. просв., 1954. – 210 с. : с ил. (1957, 1961, 1969)

Развитие и постижения на народното образование у нас. – София : БКП, 1954. – 167 с.

Творческият път на Тодор Самодумов като педагог : Принос към историята на прогресивната пед. мисъл у нас. – София : БАН, 1954. – 92 с., 7 л. ил., 1 л. портр.

Характерни черти на социалистическата култура. – София : НС ОФ, 1954. – 88 с.

История на българското образование : Ч. 1-2. – София : Наука и изкуство, 1955–1957. (1962)

Ч. 1: 1955. – 271 с.

Ч. 2: Найден Г. Чакъров, Жечо Г. Атанасов. - 1957. – 223 с.

Проблемата за възпитанието чрез колектива в педагогическата система на Макаренко. – София : Наука и изкуство, 1956. – 190 с.

Избрани страници от класиците на педагогическата мисъл до възникването на марксизма / Избор, ред. и уводни бел. Найден Г. Чакъров. – София : Наука и изкуство, 1957. – 302 с. (1964)

За тясна връзка на училището с производството. – София : НС ОФ, 1960. – 47 с.

Моралният облик на новия човек. – София : Профиздат, 1960. – 32 с.

История на предучилищното възпитание в България / Найден Чакъров, Вера Начева-Петкова. – София : Нар. просв., 1961. – 284 с. : с ил., 3 л. табл.

Избрани лекции по История на педагогиката. – София : СУ „Климент Охридски“, 1962. – 181 с.

Семейният колектив и възпитанието. – София : Нар. просв., 1963. – 72 с.

Хуманизъм и възпитание : Уч. помагало за студентите по педагогика. – София : Наука и изкуство, 1963. – 244 с.

Новият човек и неговото възпитание / Найден Чакъров. – Моралният облик на учащата се младеж и задачите на комунистическото възпитание / Борис Д. Иванов. – София : НС ОФ, 1964. – 43 с.

Съвременната буржоазна педагогика : Критика на главните ѝ течения. – София : Нар. просв., 1964. – 204 с.

Хулиганът. – София : НС ОФ, 1964. – 48 с.

Педагогика и диалектика : Уч. помагало за студенти-педагози.  – София : Наука и изкуство, 1966. – 304 с.

Съвременната буржоазна идеология и възпитанието : Мирогледни въпроси на нашата епоха. – София : Нар. просв., 1968. – 180 с.

Въпроси на сравнителната педагогика. – София : Нар. просв., 1969. – 247 с.

Комунистическото възпитание пред нови задачи. – София : НС ОФ, 1969. – 56 с.

Познания за възпитанието : Учебник за I курс на проф.-техн. у-ща за II курс на техникумите по сервитьорство / Мария Пенчева, Найден Чакъров. – София : Техника, 1969. – 143 с.

Учебното дело в Троян. – Троян, 2016. – 52 с.

 

Публикации в периодичния печат

Дейността на Илия Бешков. – Родопа, XVI, № 1, 1937, с. 4; № 2, с. 2; № 3, с. 4-6; № 4, с. 6-7.

Априлов и учебното дело. – лист „В. Е. Априлов“ (София), 1947, бр. ед., с. 1, 3.

Педагогическите възгледи на Христо Ботев. – Училищен преглед, XLVIII, 1949, № 2-3, с. 191-205.

А. С. Макаренко : [По случай 65 г. от рождението му]. – Вечерни новини, III, № 66, 19 март 1953, с. 4.

Виден възрожденски просветен деец : [Статия за Н. Палаузов]. – Вечерни новини, III, № 260, 5 ноем. 1953, с. .4.

Николай Степанов Палаузов : [Статия по случай 100 г. от смъртта му]. – Отечествен фронт, IХ, № 2746, 1953, с. 3.

Къде и как е възникнал празникът на Кирил и Методи? – Септемврийче, № 41, 22 май 1957, с. 2.

Любен Каравелов – виден представител на нашата революционна педагогическа мисъл. – Народна просвета, 1959, № 3, с. 75-84.

Педагогическите възгледи на Любен Каравелов. – Учителско дело, № 10, 30 ян. 1959, с. 4.

Ценен труд за Петър Берон като философ. – Философска мисъл, 1962, № 5, с. 149-154.

Пионер на българската възрожденска просвета и култура : [Статия за Неофит Рилски]. – Славяни, 1963, № 1, с. 40-41.

Творческо използване на Макаренковото педагогическо наследство в училището. – Народна просвета, 1963, № 3, с. 4–11.

Д-р Петър Берон. – Славяни, 1964, № 4, с. 22–23.

Петър Берон – българският Коменски. – Учителско дело, № 13, 14 февр. 1964, с. 2.

Създател на българската просвета : [Статия за Климент Охридски]. – Славяни, 1966, № 7, с. 6–7.

А. С. Макаренко. – Читалище, 1968, № 2, с. 27.

 

Публикации за Найден Чакъров

Бойчева, Вера. Найден Чакъров : [Очерк]. – София : Унив. изд. „Св. Климент Охридски“, 2000. – 191 с. : с ил.

           2. изд. 2007.

***

Атанасов, Жечо. По пътя към големия ден на педагогиката : [Статията е посветена на педагога Найден Чакъров, по повод 80-год. му]. – Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Факултет по педагогика, 80, 1992 [за 1987], c. 15–26.

Бижков, Георги. Найден Чакъров като компаративист. – Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Факултет по педагогика, 80, 1992 [за 1987], c. 33–38.

Бойчева, Вера. Найден Чакъров за методологическите проблеми на историята на педагогиката и историята на българското образование. – Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Факултет по педагогика, 80, 1992 [за 1987], c. 39–44.

Бойчева, Вера. Сто години от рождението на проф. д-р Найден Чакъров. –  Педагогика,  2007, № 10, с. 94–103.

Димитров, Любен. Слово за учителя. Проф. д-р Найден Чакъров – бележит педагог и обаятелен университетски преподавател, по случай 100-годишнината от рождението му. – Годишник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Факултет по педагогика. Книга „Педагогика“, 101, 2008, с. 269–271.